Vysílače na Ještědu.
Dne 1. července 1958 se začal z Ještědu šířit signál z vysílače, jenž patřil radioklubu, součásti libereckého Svazarmu. Antény vysílače byly připevněny k zábradlí kamenné věže. Na počátku roku 1959 převzala vysílač Správa dálkových spojů a k 1. květnu 1959 zahájila pravidelný provoz. Po třech letech provozu nahradilo dosud používaný amatérský vysílač zařízení TRSA 56 vyrobené v Sovětském svazu. Od 25. do 27. srpna 1968, tedy krátce po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, vysílalo z Ještědu Svobodné studio Sever. Poslední den jeho zdejšího vysílání v jeho programu promluvili také herec Jan Tříska a spisovatel Václav Havel, na což upomíná pamětní tabule umístěná v místech, kde provizorní vysílač stál.
Dne 1. května 1971 začal vysílač (vybavený zařízením Tesla III – Zona) šířit televizní signál. Během září 1973 začalo i vysílání druhého programu Československé televize z vysílače Tesla TV 5/1 s výkonem 5 kW. Po sametové revoluci šířil vysílač (pouze se zařízením značky Tesla) do okolí signál televizních stanic České televize (ČT1 a ČT2), dále Novy a Primy a též rozhlasových stanic Českého rozhlasu (Radiožurnál, Praha (dnes Dvojka) a Vltava) i soukromých provozovatelů (Radio Proglas, Radio Contact Liberec a Evropa 2).
V souvislosti s digitalizací televizního vysílání v České republice došlo v červnu roku 2009 za pomoci vrtulníku k výměně anténních systémů (za výrobek značky Rohde & Schwarz) v laminátovém nástavci v horních partiích vysílače. Na vysílači bylo vypnuto analogové vysílání v roce 2011.
Ještěd je důležitým uzlovým bodem pro šíření rozhlasového a televizního vysílání a pro radioreléové a optické spoje.
Projekt architekta Karla Hubáčka získal prestižní Perretovu cenu, nejvyšší ocenění ...
» Zobrazit více